Dýmovnice jsou specifickým druhem zábavní pyrotechniky. Typické jsou svým kouřovým efektem, díky kterému se využívají zejména při sportovních aktivitách, jako je airsoft, paintball, nebo na fotbalových zápasech. Použít se dají také na oslavách či jako zajímavá kulisa při focení. Ale jak vlastně fungují?
Dýmovnici tvoří směs několika chemických látek, které při hoření vytvářejí hustý a objemný kouř. Mezi ně patří dusičnan draselný a síra. K nim se přidávají další látky podle toho, na co je dýmovnice určena.
Tento typ zábavní pyrotechniky se v současnosti těší velké oblibě. Dýmovnice však nejsou výdobytkem moderní doby. Jejich historie sahá mnohem dál. Vynálezce Robert Yale již v roce 1848 zdokonalil čínské ohňostroje používané v 17. století, čímž vyrobil první moderní dýmovnici.
Za vším hledej sublimaci
I vy se zamýšlíte nad tím, jak fungují dýmovnice? Odpovědí je sublimace – klíčový chemický proces, bez kterého by to nešlo. Po zapálení dýmovnice dochází k sublimaci pevných látek, které se v chladném vzduchu opět srážejí do pevného skupenství. Díky tomu vzniká hustý, pomalu stoupající bílý kouř. Existují ale i barevné dýmovnice.
K tomu, aby mohla pyrotechnika vypouštět barevný kouř, potřebuje speciální složky. Kromě standardních chemických látek se do nich přidávají i tzv. sublimační barviva. Ta při správné teplotě spolu s bílým kouřem sublimují a „propůjčují“ mu svou barvu.
Jedině v exteriéru
Dýmovnice jsou zábavní pyrotechnikou, která se používá výhradně venku. Důvodem není jen samotný hustý dým. Látky tvořící kouř se po výbuchu opět srážejí do pevného skupenství – vytvářejí jemné a pevné částečky. Ty se usazují na povrchu předmětů a snadno se dostanou i do počítače, mobilního telefonu či jiných kovových spotřebičů. Postupně dochází k oxidaci, což má za následek jejich poškození.
Foto: Bigstockphoto