Americký technologický gigant se už dlouhodobě snaží zmírnit svůj dopad na životní prostředí.
V současné době už je Apple dokonce uhlíkově neutrální. V polovině minulého roku však výrobce iPhonů přišel s ještě ambicioznějším plánem.
Do roku 2030 chce snížit svou uhlíkovou stopu na nulu. V dosažení tohoto cíle mu má napomoci tzv. Impact Accelerator, který by měl investovat do firem s menšinovým podílem, které mají pozitivní výsledky v jeho dodavatelském řetězci a komunitách, které jsou nepřiměřeně ovlivňované environmentálními riziky.
Apple chce nulových uhlíkových emisí dosáhnout také prostřednictvím dalších dílčích kroků:
- Nadále se bude zaměřovat na design produkující nízké emise uhlíku. Chce navyšovat používání nízkouhlíkových a recyklovaných materiálů ve svých produktech. Bude se snažit hledat inovativní řešení při recyklaci a navrhovat produkty, které budou co nejúčinnější z hlediska energie.
- Firma se chce také více zaměřit na možnosti recyklace. Už dnes disponuje unikátními roboty, které jsou schopné rozebrat a využít recyklovatelné materiály ze starých přístrojů. První robot, který byl představený už v roce 2018, se jmenuje Daisy. Je sestrojení především k rozebírání starých iPhonů. Nejnovější přírůstek se jmenuje Dave. Ten je schopen rozebrat i haptickou část (tzv. Taptic Engine) zařízení a vytěžit z ní velmi vzácné kovy a další komponenty. Ostatně už v roce 2019 byly všechny vydané modely iPhone, Ipad, Mac či Apple Watch vyrobené s obsahem těchto recyklovaných materiálů,
- Všechna zařízení iPhone, iPad, Mac a Apple Watch vydaná od roku 2019 mají stoprocentně recyklovatelný Taptic Engine.
Ke snížení uhlíkových plynů mohou přispět i koncoví zákazníci
Apple se svými snahami snaží inspirovat i své zákazníky. I oni jsou hybatelem změny. Pravdou totiž je, že pokud chceme přispět ke zlepšení klimatu, musíme se o to také snažit sami, aby i výrobci následně změnily své chování.
- Samozřejmostí je kupovat telefony a jinou drobnou elektroniku od ověřených a kvalitních výrobců, jejichž výrobky jsou z větší části recyklovatelné a které se snaží angažovat ve snižování své uhlíkové stopy.
- Aby vybraný přístroj vydržel co nejdéle, je třeba chránit jej prostřednictvím krytu na mobil, tvrzených skel či fólií na displej. Vyhneme se tak zbytečným oprávám či předčasné výměně přístroje. I výroba krytů a následný odpad z nich jsou však značnou ekologickou zátěží. Můžeme proto volit obal vyrobený z přírodních materiálů, jako je třeba dřevěný kryt na mobil nebo kompozitní kompostovatelný obal. Na trhu se jimi zabývá čím dál více firem.
- Nové telefony bychom si měli kupovat co nejméně, rozhodně ne každý rok. Pokud je změna smartphonu nutná, je dobré ho posunout někomu, kdo ho ještě využije, případně ho dát do elektroodpadu, vrátit výrobci, aby opravdu došlo k jeho následné recyklaci.
Zdroje obrázků:
- Unsplash.com
- Pixabay.com