Chcete si koupit elektrokolo? 7 rad, podle čeho vybírat

Elektrokolo

V dnešní době jsou elektrokola zaměřené na různé aktivity, takže se v ní laik často ztrácí. Existuje několik zásad, které pro výběr elektrokola platí vždy, je dobré se na ně zaměřit a na základě jejich zvážení zvolit vhodné kolo. Ušetříte tak nejen peníze, ale také čas.

1. Jaký účel bude mít elektrokolo

Jako první věc při výběru elektrokola je třeba přihlédnout k tomu, za jakým účelem si jej pořizujete. Budete na kole jezdit po městě a do práce nebo na delší výlety, v různém terénu i mimo asfaltové silnice, či hledáte kolo vyloženě sportovní? Podle toho vybírejte kola k tomu určená. Jiná se hodí do města na hladký povrch, a jiná mimo silnice do terénu a prudkých kopců. Rozdíl mezi koly je nejen v pneumatikách, ale také v držení těla při jízdě – kvůli rozdílnému provedení jednotlivých typů elektrokol, která jsou přizpůsobena různému terénu a stylu jízdy.

2. Jak často využijete elektrokolo?

Kolikrát týdně na kolo sednete? Budete jezdit pravidelně nebo spíše rekreačně? Podle toho vybírejte také kapacitu baterie a dojezdovou vzdálenost kola. Někteří výrobci uvádějí až trojciferná čísla kilometrů, tomu by však měla odpovídat i cena, v opačném případě to bývají hodnoty uváděné za ideálních podmínek, tedy při nízké hmotnosti jezdce, nejnižším stupni asistence, bezvětří a na rovném terénu. Kvalitnější kola nižší až střední cenové kategorie mívají zpravidla dojezdovou vzdálenost zhruba 60–90 km.

3. Speciální funkce u elektrokola?

V nabídce elektrokol je i řada speciálních funkcí či konstrukcí. Příkladem jsou tzv. skládačky, které oceníte, pokud kolo chcete jednoduše naložit například do kufru automobilu. Dále je možné pořídit elektrokola, která mají elegantně skrytý akumulátor v rámu kola, takže jsou k nerozeznání od kol klasických. Přihlédnout můžete i k nabízeným světlometům či vzorku pneumatik, například pro jízdu v mokrém terénu apod.

4. Kolik peněz vrazit do elektrokola?

Při výběru je důležité zvážit, kolik speciálních funkcí na kole opravdu potřebujete a využijete. Také s ohledem na to, jak často budete na kole jezdit. Kvalitní elektrokolo pořídíte již kolem 20 tisíc korun.

5. Zkontrolujte certifikáty a atesty

Při výběru elektrokola zohledněte také šíři atestů, norem a certifikátů, které splňuje. Jde především o vaši bezpečnost. Zaměřte se především na elektroniku, baterii i výkon kola.

6. Kamenná prodejna vs e-shop

Elektrokolo v dnešní době snadno pořídíte i na internetu, hrozí však, že netrefíte správnou velikost rámu či kol. Zvažte také, zda jej dokážete sami sestavit a zprovoznit. Pokud si nejste výběrem jistí, jednoznačně zamiřte do kamenného obchodu, kde vám se vším poradí.

7. Jak je to se servisem kola?

Pořizujete si kolo na několik let? Pak si ověřte, jak je to se servisem kola a náhradními díly po uplynutí záruční lhůty. Pokud nepořizujete kolo přímo od výrobce, zkontrolujte, zda jsou komponenty elektrokola (přehazovačka, odpružení, brzdy, páčky, ráfky, sedlovka, pláště) od známých výrobců, kteří mají zastoupení v ČR nebo v Evropě.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.