Strach je zcela přirozenou vlastností člověka. Již pravěcí lidé se báli například divoké zvěře nebo přírodních jevů, které si neuměli vysvětlit. S postupem civilizace se začaly objevovat další zdroje strachu. Ať už to byly války, nedostatek potravy, přírodní kalamity nebo nemoci.
Někdy je strach i nutný, aby člověka udržel v pozornosti, přiměl ho k respektu, aby si uvědomil možná rizika. Týká se to například adrenalinových aktivit nebo některých extrémně nebezpečných sportovních odvětví, jako je horolezectví, potápění a další.
To vše jsou situace, kdy je strach na místě. Ovšem někdy je strach zcela zbytečný, pokud je založen na nereálných či neexistujících příčinách. Mluvíme o nejrůznějších fobiích, kterými někteří lidé trpí. Příkladem může být klaustrofobie, což je strach z malého stísněného prostoru, arachnofobie – strach z pavouků a celá řada další fobií. Pokud jsou to takovéto mnohdy zcela neopodstatněné obavy, můžeme s nimi bojovat a snažit se je překonávat.
Z čeho nejčastěji máme strach
Z nemocí, ze ztráty zaměstnání, z nejisté budoucnosti, z veřejného vystoupení, z neúspěchu, z konfliktů atd. Někdy je to způsobeno špatnou zkušeností, jindy zase nedostatkem zkušeností. Nejlepší radou je akceptovat svůj strach a umět si jej pojmenovat.
To jsou všechno závažné problémy a určitě větší, než například strach jít večer na hřbitov nebo do sklepa. S každým strachem lze bojovat a samozřejmě metodami adekvátními konkrétnímu strachu. Buď se můžete přihlásit do kurzu o time managementu, nebo si posilovat vlastní sebedůvěru tím, že se přesvědčíte o zbytečnosti některých svých obav.
Rady pro překonávání strachu
Myslete pozitivně a sepisujte si své úspěchy při překonání strachu. Můžete si například do krabičky vkládat své diplomy, hezké fotografie a záznamy o svých úspěších, což vám vše pomůže k posílení sebevědomí.
Uvědomte si, čeho se bojíte. Strach je většinou nějaká představa či obava. Pokud se například bojíte promluvit v práci na poradě, zkuste se nejprve zeptat na nějakou maličkost a zbavit se tak zbytečného ostychu.
Pěstujte v sobě pozitivní představy a fantazii. Například si představujte, co byste si přáli, kdybyste měli kouzelnou Aladinovu lampu.
Mluvte sami se sebou a chvalte se, když se vám něco podaří. Když máte špatnou náladu, udělejte si nějakou radost. Hezky se oblékněte a zajděte si do kina na veselohru nebo si něco koupit.
Poslouchejte úspěšné lidi, čtěte pozitivní knihy a snažte se jimi motivovat a dodávat si odvahu, že to i vy přece dokážete.
Žijte tím, co je teď. Přemýšlet o tom, co bylo a jak to mělo být jinak, nebo tím co bude je ztrátou energie.
Většina strachů jsou jen negativní myšlenky, představy a předsudky, kterými je zbytečné se trápit. Neříkejte „to nejde“, „to nezvládnu“ apd. Opakujte si stále „to zvládnu“, „budu pracovat na rozšíření svých vědomostí“ apd. Opakujte si, že strach není nic jiného, než pouze nepříjemný pocit.