Jak poznám, že mám křečové žíly a jak je to s jejich odstraněním?

křečové žíly

V České republice, i v rámci celé Evropy, se křečové žíly objevují u 40 – 50 % žen a 20 – 30 % mužů. Myslíte si, že i vás postihlo toto onemocnění, chtěli byste vědět, jaké mají křečové žíly příznaky a co se s nimi dá dělat? Přečtete si o tom, jak bolí křečové žíly a kam se obrátit, když chcete tento nepříjemný problém řešit.

Typická bolest nohou jako první příznak

Bojíte se, že se u vás začínají křečové žíly rozvíjet? Pokud máte v rodině někoho ze starší generace, kdo na křečové žíly trpí, je možné, že i vás toto onemocnění postihlo. Onemocnění křečových žil je totiž z 90 % vázáno na genetiku.

Bolí vás nohy, ale nejste si jistí, jestli jde opravdu o křečové žíly? Mezi nejčastější projevy křečových žil patří:

  • křeče objevující se v noci,
  • nepříjemné pálení, brnění a někdy až bolest v nohách,
  • pocity, jako byste měli nohy těžké a unavené.

Nejčastěji se příznaky zhoršují v průběhu dne a večer bývají nejsilnější. Potíže mohou být výraznější i během letních měsíců. Pokud se u vás tyto příznaky objevují, můžete jako první pomoc tzv. “hodit nohy nahoru”, tedy dát je do zvýšené polohy. Pomoci může i nošení kompresních punčoch.

Křečové žíly se ale mohou postupně rozvíjet a časem mohou přejít do fáze chronické žilní nedostatečnosti, mohou se objevit trombózy, bércové vředy nebo může dojít k onemocnění lymfatického systému. Vždy je proto nejlepší se hned s prvními příznaky poradit s odborníky a zvolit nejlepší lék na křečové žíly.

Jednoduché vyšetření pomůže zjistit, zda křečové žíly máte a jak s nimi bojovat

V BcD Clinic Praha lze podstoupit vyšetření křečových žil pomocí duplexního ultrazvukového vyšetření, které je doprovázeno zhodnocením vašeho celkového zdravotního stavu. Vyšetření je nebolestivé, trvá 15 - 20 minut a lékař s jeho pomocí dokáže vyhodnotit stav žilního systému a podle výsledků doporučit nejvhodnější léčebný postup.

Zpravidla se kombinuje konzervativní léčba křečových žil (nošení kompresních punčoch, užívání venotonik) a radikálnější metody, mezi které patří laserová operace křečových žil, sklerotizace křečových žil nebo flebektomie. Ve všech případech jde o ambulantní zákroky, které jsou velmi šetrné a rekonvalescence po nich trvá v řádu několika týdnů.

V okamžiku, kdy se křečové žíly objeví, už s tím nic moc nenaděláte a buď se s nimi smíříte nebo si je necháte odstranit. Rozhodně se není čeho bát. Moderní metody léčby křečových žil jsou tak pokročilé, že pacienta zbaví nepříjemných příznaků s minimem omezení v jeho běžném životě.

susenky