Víte, na co se upínací pásy mohou používat a na co ne? Zjistěte, jaké parametry by měly upínací popruhy mít a jak je použít, abyste dojeli vy i náklad v pořádku do cíle.
Bezpečné ukotvení nákladu je důležité nejen, když na vozíku převážíte například novou sekačku z obchodu na chalupu, ale i když máte firmu, kde se převážejí palety a je nutné uchytit materiál na paletu nebo samotnou paletu k nákladní ploše vozu. A co takový převoz motorky nebo automobilu, dřeva na zimu nebo stavebního materiálu? Ve všech těchto případech využijete upínací pásy a popruhy, neboli kurtny (lidově řečeno kurty).
Druhy upínacích pásů a na co se využívají
Upínací pásy jsou určeny k uchycení materiálu k podložce. Náklad je pomocí našponované kurtny silou přitahován směrem dolů a nedochází k jeho posouvání po ploše.
Existuje několik typů upínacích pásů. Nejčastěji se setkáte s jednoduchými rychloupínacími pásy s přezkou, upínacími pásy s hákem, jednodílnými upínacími popruhy s ráčnou, upínacími pásy s ERGO ráčnou nebo celými upínacími soupravami. Všechny tyto upínací prvky najdete v sortimentu Truck Shop Simex. Vyberete si zde vše pro bezpečné zajištění nákladu i náhradní díly pro nákladní vozy.
Zajištění nákladu - jak vybrat upínací popruhy a jak je použít?
Podle toho, jakým způsobem budete náklad upevňovat vybírejte i upínací pásy. Tam, kde je možné obvázat celé břemeno i podložku, použijte jednodílný upínací popruh, kdy je ráčna i kurtna součástí jednoho dílu a vytváří kruhový profil.
V případě, že se břemeno musí k podložce přichytit pomocí kotevních prvků a není možné ho „obvázat” popruhem kolem dokola, volte upínací pásy s hákem nebo upínací soupravy s hákem i ráčnou.
Několik praktických tipů pro upínání nákladu:
● Při výběru upínacích popruhů berte v úvahu váhu upínaného předmětu, která nesmí být neúměrná vůči pevnostní kapacitě popruhu.
● V rámci jednoho nákladu používejte vždy upínací kurtny se stejnou kapacitou.
● Upínací ráčna nesmí být umístěna ve zlomu nákladu, ale vždy v místě volného prostoru.
● Upínací popruh nesmí být nijak pokroucený.
● Kurtna nesmí vést přes ostré hrany nebo zdrsněné povrchy (pokud je to nutné, použijte ochranné obaly, rohy nebo chrániče).
● Při šponování kurtny pomocí ráčny používejte vždy jen vlastní sílu, nikdy ne žádné další pomůcky jako např. trubky nebo páčidla, která by neúměrně zvýšila sílu páky.
● Po upnutí nákladu vždy kontrolujte, zda se během cesty popruhy neuvolnily.
● Pro zvýšení bezpečnosti přepravy použijte i další prvky pro zajištění nákladu - ochranné rohy a hrany, protiskluzové podložky, zábrany a rozpěrné tyče, upevňovací sítě atd.
Pozor na zvedání a použití v autodopravě!
Jak už bylo zmíněno výše, pomocí upínacích popruhů můžete bezpečně připevnit náklad při jeho převážení, ale nikdy kurtny nepoužívejte pro zvedání břemen. Na to nejsou dimenzovány.
Pokud byste chtěli upínací popruhy používat v autodopravě, musíte si vybrat takové, které splňují certifikaci 8SD.