Pikantní Slavonski čobanac

Vnitrozemí Chorvatska, konkrétně území Slavonije, má svou typickou národní kuchyni. Např. pochoutky z místní zabíjačky jsou pikantní a tlačenku, jitrnice a jelítka v klasické podobě zde nenajdete.

Oblíbeným produktem „svinjokolje“ je kulen. Pomleté maso se smíchá s domácí mletou pálivou paprikou a drobně nakrájeným česnekem. Maso se vtláčí do tlustých střev a ihned se udí. Šunka znamená vepřovou kýtu, která je řádně osolena a vyuzena, chutí se podobá pršutu.

I běžná jídla jsou velmi pestrá. Do Slavonije, která byla a je stále nejúrodnější část vnitrozemí, se z okolních národu bývalé Jugoslávské federativní republiky v minulosti stěhovali lidé za prací a zdejší kuchyni to pochopitelně poznamenalo.

Zde je klasický recept slavonských pastevců. V současné době zažil mnoho proměn a inovací. Toto je ale jeho původní podoba.

SLAVONSKI ČOBANAC
Vaří se ve velkém množství v kotlíku, na trojnožce na zahradě – tehdy má prý tu správnou chuť - při rodinných příležitostech nebo pro přátele. Můžete si jej samozřejmě uvařit i doma v kuchyni.

1 kg hovězího masa
0,5 kg skopového masa
0,5 kg vepřového masa
0,5 kg telecího masa
4 ks vepřových nožiček
1-1,5 kg cibule
3 ks bobkového listu
1dkg/1 l - sladká mletá paprika
2-3 špetky ostré mleté papriky
2 ks sušených feferonů
Sůl – dle uvážení
Pepř dle uvážení
0,75 l bílého vína
2 dcl kysané smetany

Cibuli nakrájíte na drobno a necháte ji chvíli na oleji pustit šťávu, přidáte na kousky nakrájené hovězí, dolijete vodu tak, aby maso zakrývala. Po 30 minutách přidáte vepřové maso, když pustí šťávu – telecí a skopové. Dolijte vodu přiměřeně k množství masa. Občas promíchat. Když voda provře, osolte a doplňte bobkový list a pepř podle chuti, pokračujte ve vaření. Pamatujte, že čorbanac není patřičně ostrý díky pepři, ale jen doplní jeho chuť.

Když bude maso měkké, přidejte mletou sladkou papriku (1dkg/litr), feferonky a smetanu. (Pokud se nebude jídlo hned konzumovat, smetanu prozatím vynechte). Nakonec víno ( na 12l kotlík přidávám kolem 1l vína). Čorbanac nemá být příliš hustý, má v něm být hodně masa, má být přiměřeně pikantní. Koření přidávejte pomalu a dochucujte opatrně. Výborný je i z divočiny.
Podává se s bílým chlebem.

Související články

Speciality chorvatské kuchyně
Město Vinkovci je nazýváno vstupní branou Slavonie

Pikantní Slavonski čobanac

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.