Uvažujete udělat nějakou zajímavou zahradní párty a připadá Vám už grilování jako nezáživné? Vyzkoušejte pravý nefalšovaný slovenský kotlíkový guláš.
V čem je kotlíkový guláš jiný. Guláš připravený na přímém ohništi má úplně jinou chuť než guláš připravený na plotně v kuchyni. Tyto chutě umocní vůně otevřeného ohně, který dodá každé zahradní slavnosti pohodovou atmosféru.
Jak se správný kotlíkový guláš vaří
Především je potřeba koupit či zapůjčit speciální kotlík. Při jeho zakoupení bychom měli vycházet z počtu osob, kteří se budou akce účastnit. Obecně se dá říct, že nic nezkazíme, když vybereme kotlík co největší. Kotlík má pod sebou ohniště, bud může stát na otevřeném ohništi, což na velkém prostoru může být dostačující. V podstatě stačí postavit nádobu na trojnožku anebo nějak zavěsit a pak jen zatopit. Také můžeme využít uzavřeného ohniště. Tento způsob má výhodu, že nás neobtěžuje popílek rozfoukaný z ohně a taky komfortu vaření je větší. Nevýhodou je že uzavřené ohniště je špatně přenositelné.
Recept na slovenský kotlíkový guláš
Ingredience:
Hovězí maso dle počtu osob (Porce ze 4 kg masa by měla vyjit na 10 až 15 lidí. )
Cibule (stejné množství jako masa)
Brambory přibližně o 1kg míň než masa (např. 3kg)
Víno (nejlépe červené) (1 litr)
Rajský protlak
Olej
Česnek
Paprika sladká
Mletý pepř
Mletý kmín
Majoránka
Popřípadě gulášové koření (není nutné)
Postup:
Cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky. Rovněž si nakrájíme maso na přibližně stejně velké kusy. Rozděláme oheň pod kotlíkem. Rozpálíme olej, na kterém restujeme cibuli, dokud nebude zlatohnědá. Pak přidáme nachystané maso a a pokračujeme v restování. Počkáme, až se maso zatáhne. Přidáme červenou papriku a zalejeme vodou a červeným vínem. Doporučení: Pokud chceme proces urychlit, použijeme vřelou vodu. Přidáme sůl a koření kromě majoránky. Ještě není čas přidávat majoránku, neboť by guláš zhořkl.
Vaříme za občasného míchání až do změknutí masa (několik hodin) pak přidáme prolisovaný česnek a na kostičky nakrájené brambory. Po změknutí brambor přidáme na závěr majoránku. A dochutíme dle chuti. Lehce chvíli provaříme. Guláš není potřeba zahušťovat. Odstavíme z ohně. Podáváme s kvalitním chlebem a zapíjíme studeným pivem.
Takto připravovaný kotlíkový guláš ozvláštní zahradní party a navodí příjemnou přátelskou atmosféru.
Související články:
Guláš s vůní kouře