Mít eternitovou střechu bylo ještě před několika desetiletími považováno za terno. Měla dlouhou životnost, a přesto byla ekonomicky výhodná. Eternitové střechy měly rodinné domy, chaty, ale také komerční objekty, včetně třeba obchodů, skladů, nebo továrních hal. To byl ale úplně jiný eternit než ten, který se jako střešní krytina používá dnes.
Eternit spatřil světlo světa už na konci 19. století, kdy správný poměr cementu a azbestových vláken odhalil rakouský továrník Ludwig Hatschek. Střešní krytinu nazval Eternit. Majitelem ochranné známky je firma Etex Group. Později se slovem eternit začaly označovat všechny cementovláknité střešní krytiny. Až do roku 2005 tvořil jejich vláknitou součást právě azbest, jehož obsah se u různých výrobců pohyboval zhruba od 8 do 12 %. Od roku 2005 je ale v Evropské unii používání azbestu zakázáno, takže dnes jsou místo azbestu v současnosti používá jiná vlákna, například celulóza.
Pokud si nejste jisti, zda se to netýká také vašeho objektu a netušíte, z kterého roku střecha přesně pochází, nechte si svou střechu odborně posoudit. Ostatně, střechy z původního azbestového eternitu už v současnosti dosluhují a je třeba je vyměnit. To musí udělat jen odborně proškolená firma s patřičnými technickými prostředky.
Likvidace a odstranění azbestové střešní krytiny – eternitu je specializovaná činnost, kterou nemůže dělat každá stavební firma. Likvidace nebezpečných materiálů, k nimž patří i karcinogenní azbest, vyžaduje specialisty, kteří mají patřičné know-how a znají platnou legislativu. Právě takovou firmou je EKOLSAN.CZ. Vaši eternitovou střechu s azbestem odborně sejme, chemicky zafixuje, rozebere, uloží do neprodyšných vaků, a nakonec uloží na specializovanou skládku. Jen taková výměna staré eternitové střechy za novou je ta správná a bezpečná.