Od doby, co se 41letá Amelia Earhart ztratila 2. července 1937 na svém druhém pokusu o to, aby jako první žena obletěla svět, vznikla spousta divokých a fascinujících teorií. Vzhledem k tomu, že nebyla nalezena žádná stopa, může být pravdivá kterákoliv. Pojďme se podívat na ty nejpravděpodobnější!

V průběhu let vznikly desítky teorií o povaze zmizení Amelie Earhart zvané „Lady Lindy“ podle Charlese Lindbergha – mužského protějška, který první překonal nonstop letem Atlantik. Záhada okolo první ženské pilotky, která přeletěla přes Atlantský a Tichý oceán, zůstává jedním z nejdiskutovanějších nevyřešených záhad v Americe i dnes. Vzniklo několik teorií o zmizení letkyně, z nichž mnohé byly spojeny s různými artefakty, které se objevily na pacifických ostrovech.

Letadlo Amelie Earhart se pokazilo a potopilo v Tichém oceánu

Mnoho odborníků se domnívá, že Lockheed Model 10 Electra, kterým Amelia Earhart a navigátor Fred Noonan vyrazili na cestu kolem světa, nikdy nepřistál na Howland Island. Pravděpodobně v Electře došel benzín, letadlo havarovalo a potopilo se v Tichém oceánu. Tato teorie je považována US Governament a Národním muzeem letectví a kosmonautiky při výzkumném Smithsonian Institution za nejpravděpodobnější.

Světová letkyně začala cestu v Kalifornii v Oaklandu 21. května 1937 první etapou. Osudná se jí stala etapa poslední, třetí. 29. června se vydala z Papui Nové Guineje na poslední třetí 2556 mílový nonstop let na ostrov Howland, kde plánovala načerpání paliva před cestou na Havaj a do Kalifornie. Poslední kontakt s posádkou Lockheed Electra byl přibližně 100-150 mil před cílem cesty.

Earhart a Noonan byli oficiálně prohlášeni za ztracené na moři 19. července 1937 po rozsáhlém námořním a leteckém průzkumu zahrnujícím 4000 posádek, devět lodí a 66 letadel. V uplynulých letech společnost Nauticos z Hannoveru, Maryland, která provedla hlubinné průzkumy oblasti přibližného pádu letadla, ale snaha byla marná.

Amelie Earhart byla tajným špionem, přežila let a dožila v ústraní

V knize Za hrobem od W.C. Jamesona, která vyšla v roce 2016, se objevuje spekulace, že Earhartová nebyla jen pilotka, ale i špionka, kterou si najal Franklin D. Roosevelt, aby sledoval japonské vojenské instalace na Marshallových ostrovech. Lockheed Electra byl podle Jamesona vybaven kamerami. Kontrolní mise pilotky neproběhla podle plánu – byla sestřelena Japoncem a zajata na Marshallových ostrovech poté, co havarovala.

Teorie pokračuje. Earhart byla údajně držena v zajetí po celá léta. Roosevelt zachoval status quo, aby se nezjistilo, že si najal nejslavnější ženskou pilotku ke sledování nepřátel. Mezi tím úředníci změnili lodní deníky pobřežní stráže a řekli, že letadlo zmizelo. Podle teorie byla Amelie Earhart osvobozena v roce 1945 a vrátila se do USA. Jamesonovým informátorem byl synovec amerického vysoce postaveného armádního úředníka.

Amelie Earhart byla zajata Japonci a zemřela jako vězeň

Někteří tvrdí, že Amelii Earhart a Noonena zajaly japonské síly pro podezření ze špionáže buď na ostrově Saipan na severních Mariánských ostrovech, nebo na Marshallových ostrovech. Podle této teorie pak zemřeli v zajetí. Zastánců této teorie není málo, objevuje se i v několika knihách a tvrzeních domorodců ze zmíněných ostrovů.

Zemřela jako odpadlík na pustém ostrově

Vedoucími zastánci této teorie jsou členové neziskové skupiny Mezinárodní skupina pro obnovu historických letadel TIGHAR. Jejich expedice odhalily několik artefaktů a kostí na ostrově Nikumaroro, které by mohly patřit Amelii Earhart. Podle teorie Earhart a Noonan nedokázali najít ostrov Howland až skončili na Nikumaroro v tichomořské republice Karibati. Teorie TIGHARu však nejsou dostatečně silné, aby dokázaly objasnit osud pilotky.

Letadlo Amelie Earhart havarovala v Papui Nové Guineji

V roce 1945 skupina vojáků druhé světové války na ostrově Nová Británie v Papui Nové Guineji údajně objevilo civilní letadlo v džungli, které se konstrukčně shodovalo s letadlem Lockheed Electra Amelie Earhart. Australský letecký inženýr David Billings tvrdí, že na ostrově žije vdova hlídkového člena, která chrání video s mapou a svědectví o objevených osobách.

Amelie Earhart byla velmi charismatická, odhodlaná a ambiciózní. Díky svému nadšení pro létání shromáždila řadu světových rekordů na dálku a výšku, kromě leteckých úspěchů věnovala velkou část svého života hodnotám a roli žen ve společnosti. Podařilo se jí dokázat, že stejně jako muži mohou i ženy vyniknout ve svých vybraných profesích. Její tajemné zmizení dodalo trvalé uznání v moderní kultuře. Stala se jednou z nejslavnějších pilotů na světě vůbec.

Pravdu o Amelii Earhart dnes již pravděpodobně nezjistíme. Možná je pravdivá některá z těchto teorií, možná je pravda někde mezi.