Lesknoucí se karoserie, čistá kola, perfektně upravený vnitřek vozu – to je sen každého milovníka automobilů. Stačí si vzpomenout, jak skvěle vypadají modely vozů v autosalonech. Jak zajistit svému vozu atraktivní vzhled? Nejlepším způsobem je ruční mytí.

Vyhýbejte se pokud možno levným automatickým myčkám. Nepravidelné střídání různých typů kartáčů a používání nejlevnějších čisticích prostředků vašemu „miláčkovi“ nesvědčí.
Připravte se proto na ruční mytí. Můžete využít samoobslužného mycího boxu, ten kdo se ovšem nechce stresovat házením drobných mincí do automatu (někdy se může i tento systém prodražit) a chce tak trochu relaxovat při péči o svého nejlepšího přítele, zvolí postup našich otců a dědů.

Správné místo pro mytí vozu

Kupodivu i na místě záleží. Nedoporučuje se umývat vůz tam, kde by byl vystaven prudkému slunci. Pěna pak rychle usychá, paprsky negativně působí na lak. Jestliže auto nestojí ve stínu, umývejte jej alespoň brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce nesvítí tak silně. Ani pod stromem to není to pravé, listí, pryskyřice, šťáva z květů (např. lípy) dokáží při umývání pěkně potrápit.
K mytí a ošetření vozu používejte pouze automobilovou „kosmetiku“. Běžné saponáty na nádobí obsahují agresivní složky, které poškodí lak karoserie.
Použijte dvě nádoby. V jedné si rozpustíte šampon s vodou, v té si vytvoříte bohatou pěnu a houbou umyjete vnější části vozu. Ve druhé nádobě bude pouze čistá voda, v té budete během mytí houbu propírat. Ruční tlakový postřikovač většího objemu na vodu může být pro vás dobrým pomocníkem nebo stačí klasická hadice – jimi odstraníme hrubé nečistoty vlažnou vodou. Jestliže na přední části vozu zůstaly drobné mušky, použijte přípravek na jejich odstranění a nechte ho chvilku působit, čištění půjde lépe. Ale pozor, necháte-li prostředek příliš dlouhou schnout na karoserii, může se poškodit lak.

Použijte dvě houby na umývání. Jednu na karoserii, druhou na špinavější části – blatníky, kola, disky.
Při mytí houbou a pěnou dodržujte dvě zásady:

  • Auto umývejte vždy odshora dolů. Napřed střechu, skla, boční strany.
  • Neumývejte pěnou auto celé naráz. Povrch karoserie si rozdělte na dvě, nebo i na více částí. Napřed umyjte pěnou jednu část, pěnu vodou odstraňte, teprve pak umyjte další část. Jinak vám pěna na karoserii uschne dřív, než se dostanete na začátek s čistou vodou a zanechá na karoserii stopy.

Pak nezapomeňte druhou mycí houbou umýt kola, blatníky. Otevřete dveře a umyjte prahy vozu. Nenechávejte po umytí karoserii vysychat. Jelenicí ji raději vytřete dosucha. Nezapomeňte vysušit i prahy.

Pokud použijete šampon s přídavkem vosku, máte po vyleštění hotovo. Lepší způsob je aplikovat vosk až po umytí, rozetřít, nechat mírně zaschnout a doleštit bavlněným hadříkem. Je to sice pracnější, ale delší dobu vám vydrží karoserie pěkná a udělali jste pro ni maximum.

Jak na pneu?

Chcete mít krásné černé pneumatiky? Buď na ně nastříkáte aktivní pěnu pro jejich čištění, nebo použijte glycerin, který je k dostání v každé lékárně. Zředíte jej vodou a štětcem nanesete, budete překvapeni, jak dlouho budou vaše pneumatiky pěkně vypadat.

Očistěte i vnitřní prostory. Vyklepejte smetí, vysajte koberce a celý vnitřek vozu. Bavlněným hadříkem utřete prach na plastových částech a kokpitu. Na čistý hadřík naneste prostředek pro čištění plastů. Skla můžete umýt běžným prostředkem pro umytí skleněných ploch (např. Sonax) bavlněným hadříkem a dočistit suchou utěrkou s mikrovláknem.

Po zimní sezoně je dobré auto umýt teplou vodou, nejlépe na rampě wapkou, odstraníte tak zbytky soli a nečistot po náročném zimním provozu.