Na trhu existuje široká škála navijáků. Vybrat správný tak může být poměrně náročné. Základních kritérií, podle nichž vybírat, existuje několik. Je nutné zohlednit způsob lovu, konkrétní preferovaný druh ryby a samozřejmě je důležité volit naviják i podle již pořízeného prutu.

 

Jak si vybrat ten správný naviják a co všechno by měl splňovat?

Navijáky podle lovu druhu ryby:

Kaprové navijáky

V takovém případě lze doporučit baitrunnery neboli navijáky s volnoběžnou cívkou. Tento typ navijáků se hodí také při lovu na položenou nebo na feeder. Obdobně dobře poslouží smekací navijáky s přední či zadní brzdou.

Navijáky na pstruhy

Při chytání pstruhů nalezne uplatnění zejména menší muškařský naviják.

Navijáky na dravce

Využití najde hlavně smekací naviják s kvalitní bojovou brzdou.

Navijáky na sumce

Vhodný je multiplikátor nebo velký smekací naviják. Každopádně by měl vždy být hodně odolný, nejlépe kovový.

Mořská voda

Primární volbou je opět multiplikátor, chybu ale neuděláte ani s navijákem smekacím. Na mořský rybolov se používají ty nejodolnější navijáky, které jsou v obchodech dostupné.

Typy navijáků podle způsobu lovu

Bubínkové navijáky

Tyto navijáky se dnes už téměř neobjevují, výjimkou je typ centrepin. Jeho zásadní nevýhodou však je vyšší pořizovací cena. V současné době je samostatným typem, který se v čase vyčlenil z tohoto druhu navijáků, naviják muškařský.

Muškařské navijáky

Jsou určeny k ukládání muškařské šňůry. Sedlo navijáků je umístěno pod rukojetí prutu.

Smekací navijáky

Jedná se o dnes v praxi nejpoužívanější navijáky, které můžeme rozdělit do několika zvláštních skupin. Cívka se u nich pohybuje ve směru nahoru a dolů, tedy se neotáčí. Hodí se pro lov na plavanou, položenou, ale i na přívlač. V mnoha případech mohou být použity i pro mořský rybolov.

Multiplikátory

Multiplikátory jsou navijáky s otočnou cívkou. Původně byly určeny zejména pro rybolov mořský, dnes ale mohou být využity i pro lehkou a těžkou přívlač.

Typy brzd

Přední a zadní brzda

Primární rozdíl mezi brzdou umístěnou vzadu a vpředu tkví zejména v tom, že zadní brzda je mnohem pohodlněji přístupná.

Volnoběžná brzda

Tento brzdný mechanismus nevyžaduje zvednutí překlápěče kvůli uvolnění.

Bojová brzda

Celý mechanismus výrobci doplňují páčkou navíc. Ta dokáže snížit či zvýšit odpor brzdy, aniž bychom měnili původní nastavení.

Další užitečné rady

U navijáku je třeba dbát na kvalitu a vyhnout se nejlevnějším výrobkům, které se objevují například v supermarketech. Cena je poměrně spolehlivým vodítkem úrovně daného produktu. Nezapomínejte navijáku věnovat pravidelnou péči spočívající v odstraňování mechanických nečistot a promazávání. Předem si zjistěte také možnost servisu, můžete ho potřebovat. Například nepravidelný chod je neklamnou známkou toho, že váš naviják vyžaduje opravu.